Youtube Insight, první krůčky video analytiky

Společnost Youtube 26. března 2008 oznámila spuštění analytického nástroje pro všechna videa umístěná na tomto populárním serveru. Zatím jediným cílem je zobrazení poštu zobrazení na časové ose a na mapovém podkladu podle zemí. Ač se jedná zatím o velmi jednoduché informace, určitě lze očekávat další rozšířování. Co nám Youtube Insight přináší již teď a jak se rozšíří v budoucnu?

Youtube Insight

Jedná se o dva jednoduché přehledy v rámci uživatelského účtu, který přidal určité video na Youtube. V menu My account > Videos, Favorites, Playlists > Manage my Videos je u každého videa tlačítko About this video, přes které se lze dostat na časovou osu a mapku. Na časové ose se promítá buďto absolutní počet zobrazení za dané časové období. Je vhodné, že styl grafu je shodný s grafikou již používanou např. na Google Finance. Přijde mi velmi intuitivní, pracuje se s ním rychle a přehledně – a mimochodem se divím, že nebyl použit v novém kabátu Google Analytics.

Podívejme se teď blíže, na co mohou reporty sloužit.

Graf Views

Nápověda Youtube popisuje tento graf následovně: The Views graph captures the viewing trend of a video in a specific geographic market over a certain period of time. The aggregate data includes views from YouTube.com as well as from embeds (if applicable). Users can see how viewing for a particular video has trended over a period of time by clicking on and dragging various settings (e.g. 5 days, 1 month, 1 year, etc.)

Views For All Countries. Screenshot by rustibrick

Zobrazuje tedy počty shlédnutí videa, na časové linii vykresluje trend, jakým video postupuje v oblíbenosti v daném časovém úseku. Tento absolutní ukazatel je zcela jistě vhodný pro hodnocení aktivity virálních kampaní. Jsme s to trochu pochopit životní cyklus videa, jak dlouho trvá, než se video stane zobrazovaným, jak rychle opadá nadšení z jeho šíření a pár dalších otázek.

Co mu chybí? Ač se udává, že jsou započítána i videa spouštěná z jiných stránek než je Youtube (tedy Embed vložená videa), o průběhu takového jednoho View nevíme vlastně nic. Vůbec neexistují podstatné informace o tom, jak moc lidí si video spustilo, kolik dokončilo přehrávání, kolik vydrželo první minutu, jak často využívali pauzu a obdobné detaily.

Také nejsou k disposici podklady o zdrojích návštěv, referrerech, tudíž nemáme představu, odkud a jak se návštěvníci na video dostali. Což v případě komerčních upoutávek může být zásadní nedostatek.

Graf Popularity

Pro velmi zobrazovaná videa je vhodné se podívat i na přehled popularity, který posuzuje dané video relativně vůči všem v daném geografickém cílení. Výpočet popularity mi přijde jako zajímavý, až divný: This graph provides insight into how popular a particular video has been over time. This graph uses a popularity index, which measures how much more or less popular a particular video is compared to overall videos in that geographic market. For example, if my video is indexed at 96 on the graph, this means that only 4% of all videos in the selected region and timeframe have been viewed more than my video.

Popularity Graph. Screenshot by rustybrick

Je zřejmé, že pro určité územní trhy se bude popularita podle síly youtube videí v dané zemi odlišovat relativně od počtu zobrazení.

Mapa světa

Mapa zemí, známá z Google Analytics, vystupuje i zde v naprosto stejné roli. Plochy celých zemí jsou vyplněny barvou relativně podle počtu zobrazení videa či jeho popularity. Lze vybrat o krok konkrétnější geografické cílení, pro které chceme statistiky ukázat, což v rámci multinárodního video může být užitečné. České luhy a háje by si žádaly podrobnější informace. Co je však vhodným krokem je myšlenka segmentace podle země, neboť určitě přibudou i další kritéria, jejichž následné filtrování bude nezbytné.

World map, Middle east. Screenshot by Barry Schwartz

Video analytika

Vraťme se zpět k troše teorie, neboť více toho v Youtube Insight opravdu nenalezneme.

Webová analytika zcela jistě není pouze o měření a chápání jednotlivých stránek webu, naopak je běžné sledovat a vyhodnocovat efektivitu obsahu, jeho menších celků a konkrétních prvků. A poněvadž multimedia ve všech formách (od obrázků, interaktivních mapek a zvuků po videa a komplexnější objekty) jsou prostředkem na stránkách čím dál více využívaným, i na ně musí padat spousta otázek o podstatě jejich existence. Video analytika je dokonce predikována na rok 2008 coby vysoce se rozvíjející se obor.

Co je předmětem složitější analýzy videa? Předem podotýkám, že tato měření lze provádět na streamovaných videích v rámci našich aplikací na přehrávání videa. Nezjistíme nic o využití videa ve formátu avi, které si uživatel stáhnul coby stomegabytový soubor.

Dennis Mortensen z Visual Revenue uvádí několik podstatných metrik, které jsou pro tento druh obsahu podstatné:

 • Online video started
 • Online video Pre-roll advertisement started
 • Online video core content started
 • Online video Post-roll advertisement started
 • Online video positive consumption action
 • Online video negative consumption action
 • Online video ended
 • Online video played, percentage of total
 • Online video played, seconds

Jedná se o numerické ukazatele, které se dají povětšinou vztahovat i relativně. Procento ukončených shlédnutí nám sdělí, kolik lidí se na video dodívalo, případně jej volně nechali puštěno. Pre-roll a Post-roll metriky souvisejí s komercializací video obsahu, kdy se před či po hlavní video vkládá reklama, jejíž spuštění je pro inzerenty podstatné.

Lze nalézt samozřejmě spoustu otázek techničtějšího rázu, např. počty kliknutí na ovládací tlačítka, používání rychlého přesouvání, ovládání hlasitosti apod., které nám budou sloužit pro indikaci využívání přehrávače. Zároveň se však lze zaměřit na metriky komunitní, jež nám napoví, zda se používají tlačítka typu Zaslat odkaz na video na email.

Co lze očekávat v budoucnu od Youtube Insight?

Když jsem nastínil, co vše může být předmětem video analytiky, najednou je Youtube Insight pouze malilinkatý reportík. Zcela jistě však bude Youtube, potažmo Google, podnikat mílové kroky v jeho funkcionálním rozšiřování, neboť si je vědom dimenze komerčního video trhu, jež Youtube používá a který si měření efektivity žádá. Je těžké odhadnout, v jakém sledu budou přibývat konkrétní možnosti.

V rámci nápovědy lze nalézt jedinou poznámku, která avizuje změny: Currently, reporting is only available for one video at a time. With future iterations, we will explore additional functionality and reporting options.

Závěrem

Multimediální obsah je nedílnou součástí webu a Youtube udělal velmi dobře, že nezůstal u pouhého počítadla zobrazení za celé období. Potenciál má obrovský a pole podstatných statistik takřka nezorané.

V tomto článku jsem se zaměřil na Youtube Insight. Samozřejmě existují produkty a přehrávače, které si analytické požadavky již uvědomily. Mluví se rovněž i o integrování videoanalytického nástroje do Google Analytics. Bude zajímavé sledovat, jaké možnosti budou nabídnuty, jak se budou měření implementovat, co dostaneme za výsledky a jak budou aplikovatelné pro vytváření poznatků a rozhodnutí.

Používáte něco z video analytiky? Měříte multimediální obsah? Jaký je Váš názor na Youtube Insight?

Odkazy k tématu

V případě, že naleznete další vhodný odkaz, který by se hodil na toto místo, neváhejte mi jej poslat emailem nebo napsat do komentářů.

2 komentáře u „Youtube Insight, první krůčky video analytiky

 1. Pingback: Cartoons » Blog Archive » Daily Search Coverage & Link Finds: April 7, 2008

 2. Pingback: Možnosti měření 2.0 konverzí • Dlouhý chvost

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *