Rekapitulace 2017

Hltám rekapitulační články Mária Rožeňského a dalších podnikatelů nebo soupisky díků od Lucie. Líbí se mi, jakou strukturu mají a které priority v životě i byznysu zmiňují, i když jsou z jiných oborů. Chci letos veřejně přidat svůj časový snímek, abych se měl za rok k čemu vracet.

S rokem 2017 jsem spokojený po všech frontách. Sorry, Supe.

Průběžně si udržuji poznámky v nástroji Workflowy k těmto šesti neseřazeným oblastem: Práce, Rodina, Škola, Osobní projekty, Finance a Zdraví.

Práce

Začal jsem svůj třetí rok v Google, shodou okolností pod třetím šéfem. Je to čím dál větší zábava v úžasném pražsko-dublinsko-dubajském týmu (s přiznaným fomo efektem), ale i odpovědnost dělat správně na těch správných věcech.

Dost jsem přednášel na odborných konferencích a akcích (třeba Datares­tart nebo Per­formance & Branding Summit). Několikrát jen protože jsem neuměl organizátory odmítnout. Každopádně jsem piloval záživnost i užitečnost svých analytických témat. Příští rok chci vystupovat jen v toliko případech, kdy si budu věřit v super výkon, dobrou formu a positivní dopad na účastníky.

Vystoupení na Datarestartu 2017

Zasloužíte si pejska se jménem CLV. Vystoupení na Datarestartu 2017. Foto: Medio Interactive

Dlouhodobě omezuji veřejná školení a spíše dělám individuální kurzy pro konkrétní klienty, kdy je cílem vyřešit něco specifického. Nejvíce mne bavil jeden workhop o využití BigQuery pro kombinaci dat z Analytics, Firebase a DoubleClicku. Ponechávám si jen výuku webové analytiky v Digiaka, kde vzděláváme nově nastupivší account managery marketingových agentur a vidím, že ti potřebují základní lekci analytických postupů a Google Analytics jako sůl. Bez produktové znalosti digitálního marketingu a byznysového pohledu na data jsou to jen slabí nosiči vody.

Analytika, atribuce a automatizace budou moje tři áčka i pro rok 2018. Sladit KPI  kampaní s cíli jejich byznysu, mít ta KPI připravená v AdWords pro reporting i optimalizaci, systematicky hledat cesty ke splnění cílových hodnot a využívat takový atribuční, která to vše podpoří. Těším se na plné nasazení Google Attribution, zlepšování Data Studia, čím dál silnější možnosti práce s Analytics pro web i aplikace, a spoustu skriptování přes App Scripts a BigQuery pro řešení byznysových problémů.

Rodina a domácnost

Máme dva čilé caparty. Večery a víkendy jsou určené jim. Největším hitem letošního roku jsou autíčka z kartonu s koly z víček a gumičko-řemínkovým pohonem. Už téměř čtyřletého Štěpána strašně baví stříhat, lepit, montovat, párat, stavět, ničit, a kombinovat všechny možné materiály tavným silikonem nebo zauzlováním. Já tomu dodávám pár drátků a motorky, aby autíčko mohlo jet samo a bylo tam zapínátko. Od července jsme vytvořili přes 18 různých iterací. Většina z těch prototypů nejela. Nejsvižněji jel ten první. Poločas rozpadu bývá kvůli hrátkám 1 den.
Generační vývoj prototypů vozu Albín.

Generační vývoj prototypů vozu Albín.

Jistě tušíte, že žluté obálky z Aliexpressu se pod stromečkem velmi zalíbily.

Plán na další rozvoj prototypů je jasný (pokud malému vydrží nadšení):
  • Naučit se zatáčet. Vhodný motorek na to máme.
  • Dálkové ovládání na tři čudlíky. Rádiový přijímač máme.
  • Přesun ovládání do cloudu přes wifi. Velká neznámá.
  • Kamera.
  • Neuronovka pro kontrolu překážek.
  • Neuronovka pro zatáčení a sledování semaforů (pusťte si toto demo video).

Škola

Mé dlouholeté doktorské studium je pravý souboj akademického světa nepříliš slučitelného s praxí roku 2017. Píšu disertační práci na téma zapojení modelů predikce dlouhodobé hodnoty zákazníků ve světe e-commerce do řízení marketingu. Když si těch deset slov a pár předložek přečtete detailně a promyslíte, v čem by uvedený souboj mohl spočívat, možná byste čekali, že se to zasekne na kvalitě těch predikcí nebo na tom, že nepoužívám strojové učení jako ASOS. Místo toho mne na říjnové malé kontrolní obhajobě popotahovali za to, že v tom prý nemám dost Informatiky. Práci nečetli. Už samotný říjnový maraton na dopsání práce do stavu k této komisi celé katedry byl extrémní každonoční prací, takže si dokážete představit, jak rád jsem byl za takovou konstruktivní zpětnou vazbu.

Už téměř humornou historkou je, že s hvězdným CLV týmem Lenkou, Lucií, Zdendou a Markem skoro dva roky procházíme recenzními řízeními, abychom mohli publikovat první výsledky výzkumu, jak je Pareto/NBD dostatečně dobrým modelem pro predikci CLV. Vytičili jsme si podmínku získání rozumného impact factoru, a té zvednuté laťce není povoleno klesnout.

Rozepsaná disertační práce a taiwanský oolong.

Rozepsaná disertační práce a taiwanský oolong.

Na rok 2018 je plán jasný: vydat aspoň jeden z těch akademických článků a disertaci úspěšně obhájit.

Osobní projekty

Stručně: jen jsem platil dál domény a nic nerozvíjel. Žádný rozvoj tzv. pasivního příjmu se nekonal.

Finance: Investice

Pár desítek tisíc mám v zahraničních akciích s několikaletým horizontem. Díky skvělé schůzce s Michalem Černockým jsem si uvědomil spoustu mezer. Zpětně jsem dopsal stručné investiční hypotézy (proč, na jak dlouho, s jakým cílem) k jednotlivým titulům, které jsem ještě nerealizoval. A druhý dopad mého kaabarenského sezení bylo uvědomění, jak nedůkladně dělám ohodnocení jednotlivých titulů a neudržuji si analytické modely, a tak jsem jako další krok raději investoval do ETF pro mne zajímavých vertikál.

Mimochodem, četli jste článek od Adama Singera, jak prospěšné je investování pro markeťáky a datové analytiky (2015)?

 

U dvou z aktuálně ztrátových jsem v průběhu roku dosahoval požadovaných cílových hodnot, ale nevykonal jsem žádný příkaz, ani jsem to jako variantu nezvažoval. Pamatujte tedy, že nerealizovaný profit vám může být k prdu, a lepší vrabec v hrsti, nežli ztráta na burze.

Další malou diverzifikací jsou kryptoměny. Na začátku roku 2014 jsem byl lenivý na to udělat druhý stupeň verifikace na MtGox, než jsem tam mohl poslat peníze; a tato lenost se mi vyplatila, protože o dva týdny poté bych o vše přišel. Tehdy jsem se na tři roky stal nocoinerem a dnes mi tedy nevadí, že jsem z bitcoinu neudělal bytcoin. Volalitilitou posledních měsíců a jednoduchým regresním modelem v R jsem byl zlákán k investici do této komodity.

Chcete-li se do kryptovlny přidat, přečtěte si nejdříve článek Michala Hardyna. Pro lamy jako já je služba Coinbase dobrý začátek, i když má za svou jednoduchost vyšší poplatky a funguje pro přemýšlení v běžných měnách. HitBTC je oproti tomu pro příznivce adrenalinových kasínových sportů se třemi monitory. Kraken, Binance a Bittrex jsou fajn na pár altcoinů, plebscoinů a shitcoinů – když ty služby zrovna fungují. Dobrá zábava za pár tisíc a legrační diskuse s pány Poštulkou a Blahutem included.

Zdraví

V průběhu roku jsem zavedl několik positivních návyků, díky kterým se cítím lépe. Třeba:
  • Více vnímám, co jím. Odříkám si většinu junk foodu, velmi jsem zredukoval cukříky, zařadil do jídla výrazně více zeleniny ze sezóny aspoň na stejné polokouli. Víkendové vaření dětem je také zdravé a prosté. Když totiž mícháme páté přes deváté, je nám všem blbě.
  • Kromě tradičních skalních oolongů z Wuyishanu jsem se uvolil pít i taiwanské oolongy, které jsou překvapivě také skvělé. Konvička v práci je nutnost.
  • Mezi jedenáctou a půlnocí jsem občas sledoval pár seriálů na Netflixu, abych místo aktivního datlování na notebooku na chvíli i vypnul. Třeba How to Get Away with Murder, House of Cards, 13 Reasons Why, Narcos, El Chapo, ale hlavně krásný seriál ze součastnosti Black Mirror.
  • V Google Now jsem se zbavil veškerého doporučovaného bulváru a politických témat. Hledám něco jako Ihned pro zahraniční novinky.
  • Náladička se u mne dá řídit hudbou. Díky Tereze Roučkové jsem přešel ze Spotify do firemních barev Play Music a libuji si lepším uživatelským rozhraním za stejnou cenu.
  • Díky Daliboru Klíčovi jsem začal cvičit Posterior chain s Petrem Dostálem. Fyzioterapeutka při kontrole málem tleskala, jak ty cviky přesně sedí na to, co potřebuji.
Zlepšit bych chtěl rozlišování, co jsou ty kvalitní eko bio green dia potraviny, a co je jen předražená prázdnota.

Přineslo vám to něco zajímavého? Máte pro mne nějaký tip? Sepsali jste vlastní soupis roku 2017? Podělte se v komentářích.


Zajímavé rekapitulace od těch, se kterými se znám osobně: A pingbacky pro online známé, kterým mohu jim závidět měsíce v Asii nebo tuny přečtených knih:  

9 komentářů u „Rekapitulace 2017

  1. Dělat dizertaci při práci je masakr, kdo nezkusil, neví :) Ale teda 2 roky na recenzi a navíc v tak dynamickém oboru je teda maso.

    V Google Analytics bych jako primární problém neviděl neznalost uživatelů, ale podivné a neustále měněné nepřehledné UX. A nelogické dělení části dat do Analytics a část do Console, brutální spam v Analytics (léta neřešený), not provided keywords – prostě značný problém nastává už na vstupu. Nemyslím to osobně, jen reálný problém, který sám řeším.

    Ať se daří a pevné nervy s dizertací :)

  2. Pingback: Jaký byl můj rok 2017 + plány na 2018 | Miloš Lácha

  3. Pingback: Jak je na volné noze po 4 letech? - Free.Lance

  4. Pingback: Můj rok 2017 | Pavel Drábek

  5. Díky moc! Také přeji hodně zdaru při dokončení disertace.

    Změny v uživatelském rozhraní Google Analytics jsou dost časté, většinou dané tím, jak se sjednocují všechny součásti sady Google Analytics 360 Suite (což má dopad třeba na navigaci na výběr účtů).

    Data ze Search Console přirozeně stojí trochu bokem, protože se nenavazují na naměřené návštěvy; což vůbec neočekávám, že by se mělo někdy změnit. Naopak nástroj Search Console dlouhodobě posiluje ve svých schopnostech. S (not provided) plně souhlasím, to je dlouhodobé mrzení, že se k těmto údajům nedá dostat.

    Většinu referral spamu mi řeší checkbox v nastavení profilu. A ten zbytek navíc mne prakticky trápí jen u těch nejmenších webů, kde nejsou žádné soft konverze. A paradoxně u takových webů dělají větší paseku ve vyhodnocování neodfiltrované firemní přístupy :-)

  6. Pingback: Co mi přinesl rok 2017 | David Nogol

  7. Pingback: Zhrnutie roka 2017: cestovateľská horúčka a tvrdé makanie | Struharova.com

  8. Pingback: "Kryptomeny ma veľmi zaujali" [ZHRNUTIE 2017] | Chodelka.sk

  9. Pingback: Kryptomeny, právnici, Južná Amerika, digitálny produkt, zahraničné trhy…v roku 2017 som sa fakt nenudil (ZHRNUTIE ROKU) | Wealth Sledge

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *