Na správném místě

V listopadu 2012 jsem sepsal zápisky z cest po USA (do Mountain View a New Yorku) na službu ontheroad.to, která pak bohužel zmizela i s mnoha mými texty. Teď jsem v digitálním šuplíku článek znovu objevil, a protože mi atmosféru značně připomíná i po sedmi letech, dostávám jej znovu na světlo.

Má letošní cesta do USA se trefila do několika zlomových okamžiků a náhod, díky kterým jsem zažil překvapivě jiné Státy.

Doletěl jsem do New Yorku chvíli před nástupem hurikánu Sandy. Vyšel mi i jeden z posledních nezrušených letů do San Francisca, byť po třech hodinách zpoždění jsem mu už moc šancí nedával.

V San Franciscu zrovna Giants vyhráli světový pohár. Prý je to baseballový tým a prý světový pohár zahrnuje jen USA. Každopádně okolo milionu lidí bylo slavnostně v ulicích a na důkaz svého obdivu měli aspoň něco v barvách týmu, oranžové spodní prádlo minimálně.

V Mountain View jsem byl svědkem pracovního nasazení nových Američanů: Martina Smrta, Petera Fabora a Martina Botťánka.

Navrátil jsem se do New Yorku, abych tam deset dní zkoumal následky hurikánu. První den jsem objevil černý Manhattan, kde nefungovala elektřina ani telefonní signál. Bezplatné autobusy nahrazovaly zaplavené metro. Obchody byly zavřené, byť ještě nevyrabované. Dvě restaurace zkusily fungovat s klasickým grilem venku na ulici. Dopravní situaci řídili policisté se světelnými meči.

Trefil jsem do hotelu na okraji čínské čtvrti, kde jsem zažil pravou romantiku při svíčkách, ve stísněném pokoji bez oken, bez teplé vody v koupelně a s hmyzími kamarády. Slevu za diskomfort jsem od Číňana nevyhádal.

Sledoval jsem, jak se každým dnem otevírají nové stanice metra, co už nejsou pod vodou. Zaměstnanci dopravního podniku makali jako šroubi. Za pár dní proto také obnovili jízdné v celém dopravním systému.

Byl jsem na Coney Island a Brighton Beach, kde hurikán napáchal hodně škod. Lidem bez přístřeší nepomohla ani sněhová vánice, pod kterou by se Praha zhroutila. Červený kříž tam rozvážel jídlo. Náklady bahna a písku odebíraly bagry a hasiči řezali spadlé stromy.

Horní část Manhattanu nic z toho nezpozorovala. Times Square žilo stále stejným rytmem. Dostal jsem se na Broadway na divadelní hru Glengarry Glenn Rose, kde hrál Al Pacino.

V muzeu Guggenheim byla exkluzivní výstava kreseb Pabla Picassa.

Konaly se volby. Drze jsem se šel podívat do tělocvičny jedné střední školy, jak si opět zvolili Obamu.

Město New York zrušilo maraton, kvůli kterému se sjely desítky tisíc běžců. Aby jim nevychladla stehna, probíhávali Central Parkem i bez cedulek.

Poslední den jsem se před odletem šel právě po Central Parku projít a náhodou jsem narazil na příjemný venkovní koncert Klezmatics.

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *